UI - UX TASARIM

KULLANICI ODAKLI, HIZLI, TEKNLOJİK VE ESTETİK TASARIM
UI-UX-Design-tasarım inowob.com
Scroll

UI - UX Design

UI ingilizce User Interface'in (kullanıcı arayüzü) kısaltılmış hali, UX ise ingilizce User Experience'in (kullanıcı deneyimi) kısaltılmış halidir. UX, içinde UI'i de içeren bir çok disiplini de içeren daha büyük bir halkadır, yani UX > UI diyebiliriz. UX, bir kullanıcının ilgili şeyi (ürünü, hizmeti, web sitesini...) kullanırken, tasarım, kolay kullanım, kolay anlama, kullanırken memnun kalma gibi daha geniş bir perspektifte değerlendirir. UI ise bu deneyimin tasarım kısmını ifade eder.

UI ve UX arasındaki farklar nelerdir ?

UI ve UX arasındaki farkı basit bir örnekle anlatalım. UX bir binanın tasarımını yapan mimar gibidir. Oda yerleşimleri ve büyüklükleri nasıl olacak, hangi malzemeler kullanılacak, ışıklandırma ve renkler nasıl olacak tüm bunları hesaplar, planlar... Tüm planlanan işlerin yapılması ise UI'dir. Görüldüğü gibi UX birden fazla disiplini içinde barındıran, daha çok planlamayı içeren ancak alt disiplinlerle ilgili yeterli derecede bilgiyi barındıran, daha çok soyut bir çıktı veren bir alandır. UI ise, somut bir çıktı veren bir alandır.

Bir Kaç Önemli İstatistik

  • Ziyaretçilerin %47'si sitenin diğer bölümlerine bakmadan önce bir şirketin ürün / hizmet sayfasını kontrol etmektedir.
  • Ziyaretçilerin %86'sı anasayfada o şirketin ürünleri / hizmetleri hakkında bilgi görmek istemektedir.
  • Ziyaretçilerin %64'ü anasayfada şirketin iletişim bilgilerini görmek istemektedir.
  • Ziyaretçilerin %52'si anasayfada şirket hakkında bilgi görmek istemektedir.
  • Ziyaretçilerin% 36'sı anasayfaya ulaşmak için şirket logosuna tıklamaktadır.